دوربین های مدار بسته

با توجه به نیاز روز افزون به امنیت یکی از راه های افزایش امنیت محیطی حفاظت پیرامونی با دوربین مدار بسته می باشد.

نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام والتر بروچ مسئول نصب این سیستم بود.

در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام وریکون بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد. از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

 اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا اینکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال 1990 دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ضبط بعد از شناسایی حرکت وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.

در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر نورفولک انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند. بطور کلی در دهه میلادی بین 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

شرکت ارتباطات فرهنگ آزما با توجه به نیروهای متخصص در زمینه اجرای پروژه های گوناگون از جمله دوربین های مدار بسته پروژه های گوناگونی را در این رابطه انجام داده و با موفقیت به پایان رسانده است.

پروژه هایی از قبیل :
  • سیستم نظارت تصویری شرکت خطوط آبی
  • سیستم نظارت تصویری شرکت اکسون
  • سیستم نظارت تصویری پست زنجان
  • سیستم نظارت تصویری رستوران Tomato
  • سیستم نظارت تصویری کارخانه هیمالیا

و بسیاری از شرکت ها و سازمان های دیگر.

این شرکت با وسعت و سابقه ای که در زمینه اجرای شبکه های متنوع را دارد تمامی برند های تولید کننده را پشتیبانی نموده و آماده اجرای سیستم های نظارت تصویری می باشد.

دوربین های مدار بسته در دو نوع امکان مشاهده و ضبط تصاویر را دارند :
  • دوربین های آنالوگ :

این دوربین ها به وسیله کابل های کواکسیال به دستگاه های تجمیع و ضبط تصاویر DVR (Digital Video Recorder) متصل شده و آماده بهره برداری می گردند، کیفیت این دوربین ها معمولاً بین 480 تا 720 TVL بوده و به وسیله نرم افزار داخلی DVR قابل کنترل می باشند.

  • دوربین های دیجیتال :

دوربین های دیجیتال با IP Base به مراتب دارای کیفیت بیشتری نسبت به دوربین های آنالوگ می باشند، این دوربین ها مانند نود شبکه عمل کرده و از شبکه محلی IP دریافت می کنند و از طریق صفحه وب و یا نرم افزار های متنوع قابل کنترل و مشاهده می باشند.

این دوربین ها معمولاً دارای کیفیتی برابر با 1.3 مگا پیکسل الی 5 مگا پیکسل می باشند و استفاده از این دوربین ها هزینه بیشتری در بر خواهد داشت.